Zbliżające się Dni Babci i Dziadka stają się doskonałą okazją, aby zwrócić uwagę na zagrożenia, z jakimi mogą się spotkać seniorzy, w tym oszustwa telefoniczne. Tego rodzaju przestępstwa, w szczególności metody „na wnuczka” i „na policjanta”, są niezwykle podstępne i mogą prowadzić do poważnych strat finansowych. Dlatego warto poświęcić czas na rozmowy z bliskimi, przekazując im ważną wiedzę o bezpieczeństwie.
Oszustwa telefoniczne, szczególnie skierowane do osób starszych, często mają na celu wyłudzenie oszczędności całego życia. Przestępcy podszywają się pod członków rodziny, proponując różne zmyślone historie, które mają na celu wzbudzenie zaufania seniora. Przykłady tych legend to opowieści o wypadkach, porwaniach czy potrzebie szybkiej pomocy finansowej. Tego typu oszustwa są bardzo powszechne, a ich skala w Polsce jest alarmująca, bo w samym 2024 roku odnotowano 3 825 przypadków.
Aby uchronić bliskich przed tego typu zagrożeniami, warto edukować ich o kilku zasadach bezpieczeństwa. Należy pamiętać, że telefonicznie nie można zweryfikować tożsamości rozmówcy, oraz nie ulegać presji czasu. Ponadto, ważne jest, aby nie informować nieznanych osób o swoim majątku oraz zawsze potwierdzać sytuacje, w których ktoś z rodziny prosi o pilną pomoc. Można również ustalić z bliskimi wspólne hasło, które pozwoli na łatwe zweryfikowanie tożsamości w trudnych sytuacjach.
Rodzina i sąsiedzi odgrywają kluczową rolę w ochronie seniorów przed oszustwami. Regularne rozmowy na temat potencjalnych zagrożeń oraz wspólne podejmowanie kroków w celu zabezpieczenia finansów mogą znacznie zredukować ryzyko. Ważne jest też, aby w przypadku podejrzeń o oszustwo, niezwłocznie powiadomić Policję, co pomoże w zapobieganiu kolejnym kradzieżom. W trosce o bezpieczeństwo seniorów, regularna edukacja oraz czujność w kontaktach z innymi osobami to najlepsze narzędzia, które każdy wnuk, syn czy córka mogą ofiarować swoim bliskim.
Źródło: Policja Tarnobrzeg
Oceń: Uwaga na oszustów! Jak chronić seniorów przed oszustwami telefonicznymi
Zobacz Także