Witold Korski


Witold Korski, urodzony 24 lipca 1918 roku w Tarnobrzegu, a zmarły 8 sierpnia 2003 roku w Krakowie, był niezwykle utalentowanym polskim architektem, medalierem, rysownikiem oraz rzeźbiarzem. Oprócz swojej działalności twórczej, pełnił również rolę wykładowcy akademickiego.

Korski rozpoczął swoją edukację na Politechnice Warszawskiej, gdzie zdobył podstawową wiedzę na temat architektury. Następnie kontynuował studiowanie na renomowanych uczelniach, takich jak Akademia Górnicza oraz Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie.

Po zakończeniu studiów, Witold Korski miał zaszczyt pełnić funkcję asystenta znakomitego architekta Adolfa Szyszko-Bohusza. Dalsza kariera zaprowadziła go na Politechnikę Krakowską, gdzie zyskał tytuł profesora i dzielił się swoją wiedzą oraz pasją z młodymi adeptami architektury.

W uznaniu jego osiągnięć w dziedzinie architektury, w 1990 roku otrzymał honorową nagrodę SARP, co jest dowodem na jego znaczący wkład w rozwój polskiej architektury i sztuki.

Życiorys

Witold Korski, znany architekt, rozpoczął swoją edukację w dziedzinie architektury w Warszawie w latach 1936–1939. Jednakże, dyplom uzyskał dopiero w 1947 roku, kończąc studia na wydziale architektury Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Kontynuował swoją edukację, a w 1948 roku ukończył także Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie.

W czasie swojej kariery zawodowej, wybitnie współpracował z ojcem, Józefem Korskim, realizując szereg istotnych budynków w Łodzi, które stanowią ważny element jego twórczości architektonicznej. Po zakończeniu swojej drogi życiowej, spoczął na cmentarzu Rakowickim w Krakowie, co przypomina o jego wkładzie w rozwój architektury w Polsce.

Konkursy

Witold Korski był laureatem wielu prestiżowych konkursów związanych z architekturą oraz medalierstwem, co znacznie podkreśla jego talent i wkład w polską kulturę. Jego osiągnięcia obejmują szereg wyróżnień, które zdobył za różnorodne projekty architektoniczne.

Wśród jego znaczących nagród wyróżnia się między innymi:

  • kościół w Gdyni (1947) – I nagroda,
  • odbudowa kościoła św. Aleksandra w Warszawie (1948) – I nagroda, współautor Adolf Szyszko-Bohusz; samodzielnie – IV nagroda równorzędna,
  • ukształtowanie przestrzenne ośrodka uniwersyteckiego w Łodzi (1949) – IV nagroda, współautor Witold Cęckiewicz,
  • Ludowe Obserwatorium Astronomiczne i Planetarium im. M. Kopernika w Warszawie (1956) – I nagroda, współautorzy: Zofia Janowska, Tadeusz Janowski; współpraca Tadeusz Bocheński,
  • budynek Teatru Dramatyczno-Muzycznego w Gdyni (1963) – wyróżnienie II stopnia równorzędne, współautor Ryszard Szpila,
  • pomnik Ku Czci Ofiar Obozu Zagłady Na Majdanku w Lublinie (1967) – wyróżnienie równorzędne, współautor Józef Potępa,
  • Pomnik Harcerzy Bohaterów, Obrońców Ziemi Śląskiej w Katowicach (1969) – III nagroda, współautor J. Potępa,
  • gmach Teatru Muzycznego w Krakowie (1972) – II nagroda i II wyróżnienie, współautorzy: Jan Rączy, W. Glos, Marek Kozień, R. Szpila,
  • gmach opery w Sofii (1973) – III nagroda, współautorzy: W. Glos, J. Rączy, R. Szpila, M. Kozień,
  • medal pamiątkowy z okazji 400-lecia śmierci Giorgio Vasari’ego w Florencji (1974) – II nagroda.

Te wyróżnienia nie tylko świadczą o jego umiejętnościach, ale również o dużym uznaniu, jakim cieszyły się jego projekty w środowisku architektonicznym.

Wybrane realizacje

Witold Korski był zaangażowany w wiele istotnych projektów architektonicznych, które wpłynęły na krajobraz Polski. Oto niektóre z jego wybranych realizacji:

Każda z tych realizacji świadczy o zdolności Korskiego do współpracy z innymi utalentowanymi architektami oraz o jego wkładzie w rozwój architektury w Polsce.

Odznaczenia i nagrody

Wśród licznych osiągnięć Witolda Korskiego należy wyróżnić jego liczne odznaczenia i nagrody, które przyznane zostały za wyjątkowy wkład w dziedzinie architektury oraz edukacji. Oto niektóre z nich:

  • Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski,
  • Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, przyznany w 1967 roku,
  • Medal Komisji Edukacji Narodowej,
  • Nagroda Miasta Łodzi przyznana w 1950 roku za innowacyjne rozwiązanie architektoniczne Teatru Narodowego w Łodzi,
  • Odznaka tytułu honorowego „Zasłużony Nauczyciel Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej”.

Przypisy

  1. Witold Korski, [w:] Lokalizator Grobów - Zarząd Cmentarzy Komunalnych, www.zck-krakow.pl [dostęp 05.09.2023 r.] .
  2. Nagrody Miasta Łodzi [online], BIP ŁÓDŹ [dostęp 04.10.2021 r.] (pol.).
  3. In memoriam - Pamięci Architektów Polskich - Witold Korski. Izba Architektów RP. [dostęp 03.04.2021 r.]
  4. Witold Korski – architekt teatrów – Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki. [dostęp 03.04.2021 r.]
  5. Witold Korski, laureat Honorowej Nagrody SARP z 1990 roku. sztuka-architektury.pl. [dostęp 03.04.2021 r.]
  6. T.T. Barucki T.T., Witold Korski 1918-2003, „Kwartalnik Architektury i Urbanistyki”, T. 54, z. 2, 2009, s. 101–118, ISSN 0023-5865 [dostęp 03.04.2021 r.] .
  7. In memoriam - Pamięci Architektów Polskich - Witold Korski [online], archimemory.pl [dostęp 10.05.2022 r.] .

Oceń: Witold Korski

Średnia ocena:4.58 Liczba ocen:24