Sąd Okręgowy w Tarnobrzegu


Sąd Okręgowy w Tarnobrzegu to kluczowy organ wymiaru sprawiedliwości, którego siedziba znajduje się przy ul. Sienkiewicza 27 w Tarnobrzegu. Instytucja ta odgrywa istotną rolę w systemie prawnym, zapewniając rozstrzyganie spraw cywilnych oraz karnych.

Sąd ten podlega jurysdykcji Sądu Apelacyjnego w Rzeszowie, co oznacza, iż wszelkie apelacje, które są wniesione do Sądu Okręgowego, mogą być później kierowane do tej instytucji w celu dalszego rozpatrzenia.

Warto zwrócić uwagę, że Sąd Okręgowy ma na celu zapewnienie sprawiedliwości i odpowiedniego stosowania przepisów prawa, co czyni go ważnym elementem w budowaniu zaufania do systemu prawnego w Polsce.

Status prawny

Sąd okręgowy pełni rolę kluczowej państwowej jednostki organizacyjnej, która nie dysponuje osobowością prawną. W strukturyzacji polskiego systemu wymiaru sprawiedliwości, podstawową zasadą jest, że sprawy w pierwszej instancji rozpatruje sąd rejonowy. Natomiast sąd okręgowy wyznaczony jest do orzekania jako sąd pierwszej instancji jedynie w przypadkach dotyczących zbrodni oraz niektórych poważnych wykroczeń.

W sytuacjach, gdy sąd rejonowy wnioskowałby o pomoc, sąd apelacyjny ma prawo przekazać mu do rozpatrzenia w I instancji sprawy dotyczące przestępstw, które charakteryzują się szczególną wagą lub złożonością.

Elementem władzy sądowniczej, Sąd Okręgowy odpowiada za zapewnienie sprawiedliwości zgodnie z normami określonymi w Konstytucji RP. Organizacja sądu została ściśle określona w ustawie o ustroju sądów powszechnych oraz przez różne akty wykonawcze, które regulują jego funkcjonowanie. W obrębie jego właściwości znajdują się sądy rejonowe w takich lokalizacjach jak: Tarnobrzeg, Nisko, Stalowa Wola, Mielec oraz Kolbuszowa.

Struktury organizacyjne

Sądy okręgowe działają w ramach systemu sądów powszechnych, które podejmują decyzje w różnorodnych sprawach związanych z prawem. Obejmują one szeroki zakres, w tym prawo karne, cywilne, rodzinne i opiekuńcze, a także prawo pracy i ubezpieczeń społecznych. Tyko sprawy, które wymagają interwencji bardziej specjalistycznych sądów, są wyłączone z jurysdykcji sądów okręgowych.

W Tarnobrzegu, w ramach Sądu Okręgowego, funkcjonują różnorodne wydziały, które mają na celu efektywne zarządzanie i rozstrzyganie spraw. Oto one:

  • Wydział I Cywilny,
  • Wydział II Karny,
  • Wydział III Pracy i Ubezpieczeń Społecznych.

Historia

W wyniku zmian w strukturze administracyjnej oraz powołania nowego województwa tarnobrzeskiego, 1 czerwca 1975 roku na podstawie rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości ustanowiono Sąd Wojewódzki w Tarnobrzegu, którego siedziba została zlokalizowana w Sandomierzu. Obszar działania tego sądu obejmował właściwość sądów rejonowych w takich miejscowościach jak: Tarnobrzeg, Stalowa Wola, Janów Lubelski, Sandomierz oraz Staszów. W dniu 1 stycznia 1976 roku dokonano zmiany nazwy na Sąd Wojewódzki w Tarnobrzegu.

W okresie między 1985 a 1995 rokiem zrealizowano budowę nowego sądu, a 1 lipca 1989 roku powołano sąd rejonowy w Nisku. Kolejnym ważnym krokiem było utworzenie 29 grudnia 1995 roku sądu rejonowego w Opatowie.

Kolejna reform administracyjna, która miała miejsce po utworzeniu województwa podkarpackiego, doprowadziła 1 stycznia 1999 roku do zmiany nazwy na Sąd Okręgowy w Tarnobrzegu. Zasięg działania sądów rejonowych wówczas przypisano do miejscowości: Tarnobrzeg, Janów Lubelski, Nisko, Opatów, Sandomierz, Stalowa Wola oraz Staszów.

1 lipca 2001 roku dokonano modyfikacji granic okręgu tarnobrzeskiego, który wówczas objął sądy rejonowe w: Tarnobrzegu, Nisku, Stalowej Woli oraz Mielcu. Następnym krokiem było przyłączenie do okręgu sądu rejonowego w Kolbuszowej, co miało miejsce 1 lipca 2003 roku.

Na przestrzeni lat, Sąd Okręgowy w Tarnobrzegu miał kilku prezesów, a ich kadencje przedstawiały się następująco:

  • 1976–1978. Anna Wielgus (Sąd Wojewódzki),
  • 1978–1990. Ignacy Szafran (Sąd Wojewódzki),
  • 1990–1994. Ryszard Bryk (Sąd Wojewódzki),
  • 1994–2001. Wiesława Sech (Sąd Wojewódzki, od 1999 Sąd Okręgowy),
  • 2001–2007. Edward Loryś,
  • 2007–2010. Wiesława Sech,
  • 2010–2016. Robert Pelewicz,
  • 2016–2022. dr Szymon Rożek.

Przypisy

  1. Ustawa z dnia 27.07.2001 r. – Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz.U. z 2023 r. poz. 217)
  2. W szczególności rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 18.06.2019 r. – Regulamin urzędowania sądów powszechnych (Dz.U. z 2024 r. poz. 867)
  3. zarządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 19.06.2019 r. w sprawie organizacji i zakresu działania sekretariatów sądowych oraz innych działów administracji sądowej (Dz. Urz. MS z 2019 r. poz. 138)
  4. rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 20.12.2012 r. w sprawie nadzoru administracyjnego nad działalnością administracyjną sądów powszechnych (Dz.U. z 2021 r. poz. 1166)
  5. Dz.U. z 1997 r. nr 78, poz. 483
  6. Wydziały
  7. a b Historia sądu
  8. Prezesi Sądu Okrągowego

Oceń: Sąd Okręgowy w Tarnobrzegu

Średnia ocena:4.6 Liczba ocen:18