Parafia Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Tarnobrzegu, mieszcząca się w dzielnicy Serbinów, jest jedną z ważniejszych parafii rzymskokatolickich w diecezji sandomierskiej. Jej położenie w dekanacie Tarnobrzeg czyni ją centralnym punktem wspólnoty katolickiej w tym regionie.
Obszar działalności duszpasterskiej obejmuje kilka osiedli, w tym:
Głównym miejscem kultu w parafii jest kościół Matki Bożej Nieustającej Pomocy, który stanowi miejsce spotkań wspólnoty oraz duchowego wsparcia dla wiernych.
Na rok 2016 liczba członków parafii przekraczała 14 tysięcy, co świadczy o jej znaczeniu i aktywności w życiu religijnym regionu. Warto zaznaczyć, że w 1994 roku parafia przystąpiła do inicjatywy Ruchu ku Lepszemu Światu, co zaowocowało nowym spojrzeniem na duszpasterstwo w ramach programu „Nowy Obraz Parafii”, w którym duchowni podejmują się zadań związanych z nowoczesnym podejściem do życia religijnego.
Historia
W drugiej połowie lat 70. XX wieku, w wyniku dynamicznego rozwoju kopalni siarki, w Tarnobrzegu zrealizowano budowę nowego osiedla, które nazwano Serbinów. Wówczas w mieście istniała jedynie jedna parafia prowadzona przez dominikanów. Na mocy decyzji biskupa Ignacego Tokarczuka, 8 maja 1979 roku, ks. Michał Józefczyk został skierowany do nowo utworzonego osiedla Serbinów, by zorganizować ośrodek duszpasterski.
Grunt przeznaczony pod budowę nowego kościoła zakupiono od Jana Szczytyńskiego (według danych diecezji sandomierskiej, transakcja ta odbyła się od Kazimierza Szczytyńskiego). Materiały budowlane oraz konstrukcję drewnianą wykonały lokalne społeczności z Lipnicy. Tymczasowy kościół w formie drewnianej został zmontowany 26 maja 1979 roku, a dzień później poświęcony przez bpa Ignacego Tokarczuka.
Na podstawie dekretu biskupa Tokarczuka, 24 czerwca 1980 roku, powstała parafia wyodrębniona z terytorium parafii Dominikanów. Osobny artykuł dotyczy Kościoła Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Tarnobrzegu. Pomimo wielu trudności, jakie towarzyszyły represjom na przełomie lat 70. i 80., systematycznie kontynuowano działania mające na celu budowę murowanego kościoła. W 1979 roku zorganizowano także pierwsze fatimskie nabożeństwo.
Uzyskanie pozwolenia na budowę miało miejsce w 1981 roku (według niektórych źródeł, dokument ten zdobyto w kwietniu 1982 roku). 24 czerwca 1981 roku ruszyła budowa kościoła, zrealizowana zgodnie z projektem architekta inżyniera Gerarda Pająka. W listopadzie 1982 roku wmurowano kamień węgielny, który pochodził z bazyliki św. Piotra w Rzymie oraz z Groty Objawień w Lourdes.
Od 12 grudnia 1983 roku, przez następne sześć lat, parafia była siedzibą dekanatu Tarnobrzeg-Północ w diecezji przemyskiej, lecz utraciła ten status po utworzeniu parafii św. Barbary. W 1987 roku tymczasowy kościółek został rozebrany i przeniesiony do wspomnianej parafii, natomiast 26 czerwca 1988 roku, biskup Ignacy Tokarczuk poświęcił nowy murowany kościół.
25 marca 1992 roku, na mocy bulli papieskiej Totus Tuus Poloniae Populus, parafia została przydzielona do diecezji sandomierskiej. 14 grudnia 1994 roku nastąpił podział parafii na siedem rejonów, a w 1997 roku, z uwagi na rozwój miasta, wydzielono z niej parafię Miłosierdzia Bożego. Ostatecznie 23 maja 2004 roku biskup Andrzej Dzięga dokonał konsekracji kościoła.
Wśród proboszczów parafii można wymienić: ks. prał. Michała Józefczyka, który pełnił tę funkcję od 1979 do 2016 roku oraz obecnego proboszcza, ks. prał. dr. Jana Biedronia, który prowadzi parafię od 2016 roku.
Terytorium parafii
Obszar, który obejmuje parafia, składa się z takich osiedli jak Bogdanówka, Piastów, Wymysłów, Borów oraz Zwierzyniec.
W ramach tej lokalizacji, parafia obejmuje 32 ulice, które przedstawiają się w następujący sposób: Akacjowa, Bolesława Chrobrego, Bolesława Prusa, Bolesława Śmiałego, Borów, Brzozowa, Bukowa, Dąbrówki, Dębowa, Dr. Michała Marczaka, Elizy Orzeszkowej, Eugeniusza Kwiatkowskiego, Fabryczna, Grabowa, Henryka Sienkiewicza, Jana Matejki, Jaworowa, Jędrusiów, Kasztanowa, Klonowa, Konfederacji Dzikowskiej, Konstytucji 3 Maja, Królowej Jadwigi, Marii Dąbrowskiej, Modrzewiowa, Prof. Stanisława Tarnowskiego, Sandomierska (od numeru 68), Sztygarów, Topolowa, Władysława Łokietka, Wojciecha Kossaka, Zwierzyniecka.
Filie, kaplice, kapliczki
W 1996 roku w parafii istniał kościół filialny w Dzikowie. Po roku, kiedy osiedle doczekało się erygowania parafii Miłosierdzia Bożego, wspomniany kościół zyskał status parafialny. Od 2009 roku, na terenie Cmentarza Komunalnego w Sobowie, działa kaplica pw. Wszystkich Świętych, w której odbywają się msze. Należy zaznaczyć, że kaplica charakteryzuje się 400-metrową powierzchnią podziemną.
W okolicy osiedla Borów zlokalizowane są trzy kapliczki: dwie z nich znajdują się w Lesie Zwierzyniec, gdzie można podziwiać również zabytkową kapliczkę św. Onufrego, natomiast jedna kapliczka usytuowana jest przy ulicy Litewskiej. Dodatkowe kapliczki można spotkać przy ulicach Sandomierskiej oraz Królowej Jadwigi. Natomiast przy ulicy Sienkiewicza umiejscowione są cztery kapliczki, w tym jedna z roku 1752 oraz kapliczka prywatna.
Dom zakonny
W latach 1979–2017 na terenie parafii istniał dom zakonny, w którym stacjonowały służebniczki starowiejskie ze Zgromadzenia Sióstr Służebniczek Najświętszej Maryi Niepokalanie Poczętej, związane z federacją sióstr służebniczek starowiejskich.
Inne miejsca kultu
Na terenie parafii znajduje się 9 krzyży przydrożnych, w tym jeden z kamienia z XIX wieku, który zlokalizowany jest w parku przy pałacu Tarnowskich, oraz jeden umieszczony na drzewie przy ulicy Litewskiej. W obrębie parafii można również spotkać 4 figurki, w tym dwie w hospicjum, a także kilka pomników ku czci dzieci nienarodzonych, Jerzego Popiełuszki, Jana Pawła II oraz pomników: Serca Bożego i Jezusa Chrystusa Zmartwychwstałego.
Grupy parafialne
W parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Tarnobrzegu funkcjonują różnorodne grupy i wspólnoty, które zaangażowane są w życie duchowe społeczności.
Na terenach parafii można znaleźć trzy bractwa religijne, które odgrywają istotną rolę w modlitwie oraz praktykach religijnych: bractwo Szkaplerza Świętego, bractwo Świętego Józefa oraz bractwo Wieczystej Adoracji.
Oprócz bractw, w 2016 roku istniało czterdzieści osiem wspólnot parafialnych, wśród których znajdują się:
- 3 kluby,
- 3 oazy,
- 2 chory (parafialny i młodzieżowy).
Duszpasterstwo parafialne
Program „Nowy Obraz Parafii”
W 1994 roku parafia włączyła się w inicjatywę Ruchu ku Lepszemu Światu, co skutkowało przyjęciem programu duszpasterskiego o nazwie „Nowy Obraz Parafii”. Jego głównym celem jest pogłębienie duchowego życia wspólnoty oraz zachęcenie parafian do aktywnego uczestnictwa w pracach społecznych. W ramach tej inicjatywy zrealizowano wiele różnorodnych projektów społeczno-kulturalnych i stworzono liczne wspólnoty.
Od 1988 roku działa Poradnia Rodzinna, która wspiera narzeczonych oraz małżeństwa, a od 2003 roku w parafii funkcjonuje Katolickie Centrum Wolontariatu, które aktywnie angażuje młodzież z lokalnych szkół średnich. Dodatkowo od 1993 roku działa Stowarzyszenie „Kobiety wobec Przemocy Alkoholowej w Rodzinie”, które prowadzi świetlicę terapeutyczną dla dzieci i młodzieży oraz Punkt Konsultacyjny dla kobiet dotkniętych przemocą i problemem alkoholowym. Te działania są realizowane we współpracy z takimi instytucjami jak parafialna grupa AA i AL – ANON, tarnobrzeski bank żywności oraz Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Warszawie.
Parafia wspiera także wiele organizacji oraz zrzeszeń katolickich, w tym rodzinny dom dziecka, aptekę oferującą leki bezpłatnie, noclegownię dla bezdomnych z 50 łóżkami, a także biblioteka parafialna, Stowarzyszenie Rodzin Wielodzietnych, stacja Caritas oraz kluby takie jak Akcja Katolicka, Stowarzyszenie Rodzin Katolickich, Honorowi Dawcy Krwi, teatr „Dwunastka”, Parafialny Klub Sportowy „Wspólnota”, Młodzieżowa Grupa Taneczna Tańców Ludowych oraz zespoły pieśni i tańca „Lasowiacy” i „Dzikowianie”, a także orkiestra dęta. Dodatkowym osiągnięciem jest stworzenie Okna Życia w 2009 roku.
W 1996 roku parafia uruchomiła hospicjum domowe, a w 2001 roku przy kościele powstało Hospicjum im. Świętego o. Pio, które początkowo dysponowało 10 łóżkami. Jednak w roku następnym oddział został powiększony o dodatkowe 30 łóżek i oddział psychiatryczny, co znacznie wpływa na wsparcie osób potrzebujących.
Oświata
Parafia zarządza Niepublicznym Żłobkiem „Nazaret” oraz przedszkolem, które rozpoczęło działalność we wrześniu 1985 roku jako Niepubliczne Przedszkole Ochronka św. Józefa. Placówka ta była prowadzona przez służebniczki starowiejskie związane z parafią. Od września 2011 roku przedszkole funkcjonuje pod nazwą Katolickie Przedszkole im. św. Józefa w Tarnobrzegu i obecnie mieści się w dwóch oddziałach budynkowych.
16 października 2007 roku powołano Katolickie Stowarzyszenie Oświatowe im. bł. Edmunda Bojanowskiego w Tarnobrzegu, którego głównymi inicjatorami byli proboszcz Michał Józefczyk oraz Janusz Czapla, od którego zaczęła się obecność stowarzyszenia. Jego celem jest wspieranie parafii w utworzeniu Zespołu Szkół Katolickich im. Jana Pawła II w Tarnobrzegu, co zaowocowało otwarciem szkoły podstawowej i gimnazjum 15 września 2008 roku. W 2012 roku w budynku gimnazjum ruszyło także liceum. Warto podkreślić, że wszystkie placówki są zarządzane przez parafię, co podkreśla jej zaangażowanie w edukację lokalnej społeczności.
Media parafialne
W parafii codziennie ukazuje się miesięcznik „Serbinowskie Dzwony”, który publikowany jest od 1992 roku z nakładem wynoszącym 250 egzemplarzy. Oprócz tego wydawany jest tygodnik „Nieustająca Pomoc”, w którym znajdują się program liturgii oraz ogłoszenia parafialne. Warto także wspomnieć o nieregularniku Ruchu dla Lepszego Świata pod nazwą „Otwarte Serca”. W obecnych czasach parafia umożliwia również całodobowy dostęp do obrazu i dźwięku z kościoła, który można znaleźć w kabel Telewizji Tarnobrzeg oraz w Internecie na stronie internetowej Parafii Serbinów. Działalność Kanału Telewizyjnego Katolickiej Telewizji Serbinów jest wspierana od 2015 roku przez Stowarzyszenie „Katolicka Telewizja Serbinów”.
Przypisy
- Parafia pod wezwaniem Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Diecezja Sandomierska. [dostęp 23.04.2016 r.]
- Parafia pod wezwaniem Miłosierdzia Bożego. Diecezja Sandomierska. [dostęp 20.04.2016 r.]
- Historia powstania parafii. Parafia Miłosierdzia Bożego, 04.08.2013 r.
- Klaudia Tajs: W Sobowie nie będzie budowy spopielarni. Echo Dnia, 06.11.2009 r.
- Mariusz Krzysztofiński: Budowanie kościołów w PRL cd. Z zaskoczenia. Parafia Rzymsko Katolicka pod wezwaniem św. Maksymiliana Marii Kolbe, 01.09.2008 r.
- Piotr Niemiec. Tarnobrzeg pamięta. „Gość Sandomierski”. 25 (765), s. 5, 21.06.2009 r.
- Mariusz Krzysztofiński. Z zaskoczenia. „Przez Morze Czerwone”. Dodatek specjalny, Cz. 4, s. 5, 10.08.2008 r.
- DW: Tarnobrzeska Droga św. Jakuba. Małopolska Droga Św. Jakuba, 14.09.2010 r.
- Władysław Gurdak i in.: Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Tarnobrzeg, 26.11.2009 r.
- Anna Rybka: W Tarnobrzegu działa już „Okno życia”. Nowiny24.pl, 11.02.2009 r.
- Rafał Tracz, Dariusz Woźniczka: Konsekracja tarnobrzeskiej świątyni. Diecezja Sandomierska, 23.05.2004 r.
- Andrzej Jakóbczak: Poświęcenie Hospicjum Bł. O. Pio. Diecezja sandomierska, 04.01.2001 r.
- Andrzej Jakóbczak: Hospicjum im. Świętego o. Pio. Diecezja sandomierska, 23.09.2002 r.
- Parafia pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Diecezja Sandomierska. [dostęp 23.04.2016 r.]
- Statut Publicznego Katolickiego Gimnazjum im. św. Jana Pawła II w Tarnobrzegu. Publiczne Katolickie Gimnazjum im. św. Jana Pawła II w Tarnobrzegu.
- Statut Publicznej Katolickiej Szkoły Podstawowej im. św. Jana Pawła II w Tarnobrzegu. Publiczna Katolicka Szkoła Podstawowa im. św. Jana Pawła II.
- Statut Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. św. Jana Pawła II w Tarnobrzegu. Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. św. Jana Pawła II w Tarnobrzegu.
- O nas. Katolicka Telewizja Serbinów.
- Serbinowskie Dzwony. Prasa Parafialna, 1999 r.
- Parafia pod wezwaniem Matki Bożej Nieustającej Pomocy
Pozostałe obiekty w kategorii "Zbory":
Parafia św. Barbary w Tarnobrzegu | Parafia Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Tarnobrzegu | Parafia Miłosierdzia Bożego w Tarnobrzegu | Parafia Matki Bożej Częstochowskiej w Tarnobrzegu | Zbór Kościoła Chrześcijan Baptystów w TarnobrzeguOceń: Parafia Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Tarnobrzegu