Parafia Miłosierdzia Bożego, z siedzibą w Tarnobrzegu-Dzikowie, stanowi ważny element życia religijnego w regionie. Jest to parafia rzymskokatolicka, która należy do diecezji sandomierskiej. W jej obręb wchodzi dekanat Tarnobrzeg, co ukazuje jej znaczenie w lokalnej strukturze kościelnej.
W tej wspólnocie wierni mają możliwość uczestnictwa w różnorodnych sakramentach oraz działaniach duszpasterskich, które są organizowane na rzecz mieszkańców.
Historia
Obszar, na którym obecnie znajduje się parafia Miłosierdzia Bożego, ma długą i bogatą historię, sięgającą średniowiecza. Wówczas istniała tutaj wieś Dzików, która znana była z posiadania zamku tarnowskich. W roku 1593 dokonano założenia miasta Tarnobrzeg na terenach Dzikowa przez Stanisława Tarnowskiego.
W połowie XVII wieku rodzina Tarnowskich otrzymała obraz Świętej Rodziny, który przez długi czas przechowywano w zamku. W czasie potopu szwedzkiego miejscowi wierni doświadczali licznych łask bożych. W roku 1675 obraz Matki Bożej Dzikowskiej został uznany za cudowny, a trzy lata później, w 1678 roku, przeniesiono go do kościoła oo. Dominikanów w Tarnobrzegu.
W 1934 roku część Dzikowa została włączona do Tarnobrzega, a w 1976 roku zrealizowano włączenie pozostałej części wsi. Dalszy rozwój miasta miał miejsce w 1986 roku, kiedy na terenie dawnego Mokrzyszowa rozpoczęto budowę nowego osiedla mieszkaniowego, które przyjęło nazwę „osiedle Dzików”. W roku 1990 podjęto decyzję o budowie kościoła, a w 1995 roku zakupiono odpowiednią działkę.
W latach 1995–1997, dzięki inicjatywie ks. prał. Michała Józefczyka, proboszcza parafii serbinowskiej, zrealizowano budowę świątyni pw. Miłosierdzia Bożego. Ważnym momentem w historii parafii był 6 grudnia 1997 roku, kiedy to dekretem bp Wacława Świerzawskiego erygowano parafię, wydzieloną z terytoriów parafii Serbinów oraz parafii oo. Dominikanów. W latach 1999–2001 zbudowano dom parafialny, który wspierał działalność wspólnoty.
Pojawienie się ikony nawiedzenia, będącej kopią Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej, miało miejsce 28 marca 2009 roku. To niezwykłe wydarzenie o znaczeniu lokalnym, którego powtarzalność przewiduje się na około 50 lat, wzbogaciło życie parafialne i zjednoczyło wiernych.
Lista proboszczów parafii jest następująca:
- ks. dr Józef Grochala, 1997–2006,
- ks. kan. Zbigniew Towarek, 2006–2013,
- ks. Jan Zając, 2013– nadal.
Terytorium parafii
W obecnej parafii znajduje się 4276 wiernych, którzy są związani z określonym terytorium. W skład tego terytorium wchodzą ulice zlokalizowane na osiedlu Dzików.
Do ulic należących do parafii można zaliczyć:
- Borowska,
- Czereśniowa,
- Dzikowska,
- Fabryczna,
- Freyera,
- Jaśminowa,
- Jabłoniowa,
- Konfederacji Dzikowskiej,
- Krucza,
- Kwiatowa,
- Marczaka,
- Paderewskiego,
- Polna,
- Pawłowskiego,
- Rejtana,
- Sadowa,
- Sikorskiego,
- Słomki,
- Szewery,
- Św. Onufrego,
- Tarninowa,
- Tarnowskiego,
- Warszawska,
- Wiącka,
- Wiejska,
- W Margerytkach,
- Ziołowa,
- Żabia.
Przypisy
- Z Kroniki Nawiedzenia [online], niedziela.pl [dostęp 19.11.2024 r.]
- a b Strona parafii, historia
Pozostałe obiekty w kategorii "Zbory":
Parafia Matki Bożej Częstochowskiej w Tarnobrzegu | Zbór Kościoła Chrześcijan Baptystów w Tarnobrzegu | Parafia Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Tarnobrzegu | Parafia św. Barbary w Tarnobrzegu | Parafia Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w TarnobrzeguOceń: Parafia Miłosierdzia Bożego w Tarnobrzegu