Przywiśle (Tarnobrzeg)


Przywiśle to jedno z osiedli administracyjnych Tarnobrzega, które powstało na podstawie uchwały Rady Miasta, przyjętej w 1991 roku. Jest to obszar, który obejmuje środkowo-wschodnią część miasta i charakteryzuje się dynamicznym rozmachem urbanistycznym.

Obecnie Przywiśle jest trzecim najludniejszym osiedlem w Tarnobrzegu, ustępując jedynie Serbinowowi i Wielopolowi pod względem liczby mieszkańców. To lokalizacja, która przyciąga zarówno nowych mieszkańców, jak i inwestycje, co przyczynia się do jej rozwoju i atrakcyjności w regionie.

Nazwa

Przykład nazewnictwa w Tarnobrzegu, nazywany Przywiślem, jest jednym z wielu sztucznie nadanych imion w tym mieście. Wśród innych przykładów warto wskazać na Serbinów, Siarkowiec, Piastów oraz Dzików. Warto dodać, że mimo iż Dzików miał swoje miejsce w historii, współczesne osiedle o tej nazwie znajduje się znacznie dalej od zamku dzikowskiego.

W kontekście tradycyjnych nazw, znacznie powszechniej używane były określenia Skalna Góra oraz Wianek. To właśnie te nazwy nadają imię dwóm kluczowym ulicom w okolicy i są również stosowane przez Główny Urząd Statystyczny, zajmujący się m.in. systematyką TERYT.

W związku z tym, że nowo utworzone administracyjne osiedle rozciągało się na obszarze większym niż wyłącznie dające imię Skalnej Górze i Wiankowi, podjęto decyzję o wprowadzeniu nazwy Przywiśle, która nawiązuje do historycznego terminu Powiśle.

Historia

W okresie przed II wojną światową, Tarnobrzeg było niewielkim miastem liczącym zaledwie kilka tysięcy mieszkańców, z zabudową, która ograniczała się do obecnego administracyjnego osiedla Stare Miasto. Z chwilą odkrycia siarki przeprowadzono budowę zakładów zajmujących się jej wydobywaniem oraz przetwórstwem w Machowie. Ta sytuacja doprowadziła do podjęcia ważnej decyzji o wzniesieniu osiedla, które miało za zadanie pomieścić robotników przybywających z okolicznych wsi oraz z całej Polski.

Osiedle Skalna Góra jest szczególnym przykładem powojennej architektury w mieście, a także pierwszym dużym kompleksem wielorodzinnym w Tarnobrzegu. Obszary te, mianowicie Skalna Góra oraz Wianek, stały się nowoczesnymi sypialniami dla mieszkańców.

Współcześnie

Przywiśle, dzięki swojej starej zabudowie, może poszczycić się wysokorozwiniętym systemem usługowo-społeczno-kulturalnym. W tej części miasta znajdują się istotne instytucje, takie jak Ośrodek Sportu i Rekreacji, urząd Starostwa Powiatowego, Komenda Miejska Policji oraz Powiatowy Urząd Pracy. Dodatkowo, ważnym punktem kulturalnym jest Tarnobrzeski Dom Kultury, a także dawne Kino Wisła oraz dworzec autobusowy.

W roku 2003, przemiany w tej lokalizacji niewątpliwie zyskały na znaczeniu, gdyż dawne budynki zostały przekształcone na potrzeby kościoła, co zaowocowało erygowaniem nowej parafii Chrystusa Króla. Te zmiany sprawiły, że Przywiśle stało się nieodłączną częścią tkanki miejskiej oraz uzyskało status jednej z kluczowych dzielnic Tarnobrzega.

Warto również podkreślić, że wraz z otwarciem Małopolskiej Drogi św. Jakuba, osiedle zyskało na znaczeniu w kontekście turystycznym, leżąc na trasie szlaku prowadzącego z Tarnobrzega przez Koprzywnicę i Sulisławice w kierunku Rybnicy.

Przypisy

  1. Biuletyn Informacji Publicznej - Osiedla Miasta

Oceń: Przywiśle (Tarnobrzeg)

Średnia ocena:4.46 Liczba ocen:22