Ferdynand Kuraś


Ferdynand Kuraś, urodzony 21 lutego 1871 roku w Wielowsi, to postać wpisująca się w obszar polskiej kultury literackiej XX wieku. Jego życie zakończyło się 3 grudnia 1929 roku w Karwinie, a jego twórczość wyróżniała się na tle innych autorów tej epoki.

Kuraś był nie tylko poetą ludowym, ale również pamiętnikarzem i publicystą, co czyni go wszechstronnym twórcą, którego wkład w polską literaturę zasługuje na szczególne uwzględnienie i analizę. Jego prace ukazują głębokie zrozumienie kultury ludowej oraz zdolność do uchwycenia lokalnych tradycji i obyczajów.

Życiorys

Ferdynand Kuraś przyszedł na świat w skromnej, wiejskiej rodzinie Jana i Marii z d. Motyka. Zgodnie z jego wspomnieniami, rodzice posiadali jedynie czwartą część morgi ziemi. Mieszkał razem z rodziną w miejscowości Wielowsień. Jego matka była analfabetką, natomiast ojciec miał pewne wykształcenie. W przełomowym momencie swojego życia, w wieku zaledwie 7 lat, Ferdynand utracił słuch w wyniku – jak twierdził w swoich zapiskach – uderzenia od wrót stodoły. Również w dzieciństwie wielokrotnie zmieniali miejsce zamieszkania, co było związane z poszukiwaniem pracy przez ojca.

Już jako dziecko podejmował różne prace, w tym zajmował się oprawą religijnych obrazków oraz czyszczeniem kotłów w cukrowni. Później zatrudniał się w pracach leśnych oraz jako szewc, chociaż sam marzył o zawodzie zegarmistrza. W miarę upływu czasu, rozwijał również zainteresowania literackie. Po osiągnięciu dorosłości, jego ścieżka zawodowa prowadziła przez różne posady, w tym kuriera oraz urzędnika.

Jego debiut poetycki miał miejsce w 1893 roku dzięki publikacji wiersza Na zgon Teofila Lenartowicza w tygodniku „Krakus”. Pierwszy tomik jego wierszy, zatytułowany Z pod chłopskiej strzechy, ukazał się w 1905 roku i zawierał utwory ukazujące życie na wsi, codzienną pracę rolników oraz obrazy przyrody. Przedmowę do tego zbioru napisał Kasper Wojnar. W roku 1908, w Tarnowie, powstał Tymczasowy Komitet Pomocy dla Ferdynanda Kurasia, którego celem było zebranie funduszy na budowę zagrody dla poety. Dzięki staraniom komitetu udało się zakupić działkę pod dom dla Kurasia w Dzikowie, natomiast koszty budowy musiał pokryć on sam.

Poeta wydał wiele zbiorów wierszy, a ponadto setki jego utworów pojawiły się w prasie, często anonimowo. Poetycki szczyt jego kariery przyniósł mu tom wspomnień Przez ciernie żywota, opublikowany w 1924 roku w Częstochowie z przedmową Stefana Żeromskiego; tom ten był dedykowany prezydentowi Stanisławowi Wojciechowskiemu. Wśród jego najważniejszych prac znajdują się m.in. Wiązanka z chłopskiej niwy (z przedmową Hieronima Wierzyńskiego), tomik poezji Dzwoń chłopska pieśni (z przedmową Tadeusza Grabowskiego), wierszowana opowieść Tatarzy w Sandomierzu (z przedmową Zygmunta Kolasińskiego) oraz utwór Z ojczystych łanów (z przedmową Jana Kasprowicza). W 1924 roku Kuraś osiedlił się w Karwinie.

Za swoje zasługi literackie został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski i otrzymał od państwa gospodarstwo rolne w Karwinie koło Proszowic. W niektórych źródłach, w tym w swoim pamiętniku, poeta zaznaczał, że choć otrzymał działkę, to musiał za nią zapłacić. Kuraś opisywał, że nabyta nieruchomość była w bardzo złym stanie; wokół domu znajdowały się mokradła, a zaniedbany ogród wypełniony był obumarłymi drzewami. Na skraju posiadłości rozciągały się doły oraz rumowiska. Z końcem swojego życia, Ferdynand udał się na kurację do Zakopanego, gdyż wcześniej chorował na gruźlicę oraz borykał się z problemami nerkowymi.

W dniu 19 stycznia 1897 roku poślubił Gertrudę Wrykówna, z którą doczekał się sześciorga dzieci. Zmarł w 1929 roku, a jego ciało, oraz ciało żony, złożono na cmentarzu parafialnym w Dobranowicach.

Obecnie, większość dzieł Ferdynanda Kurasia znajduje się w Muzeum Literatury w Sandomierzu oraz w Bibliotece Jagiellońskiej. Poezja Kurasia koncentrowała się głównie na życiu na wsi oraz urodzie przyrody, a także na tematach historycznych i patriotycznych.

Upamiętnienie

Ferdynand Kuraś, znany poeta, ma swoje wyjątkowe miejsce w pamięci lokalnych społeczności. W dwóch polskich miastach, Krakowie i Tarnobrzegu, zainstalowano ulice jego imienia, co stanowi symbol szacunku dla jego twórczości.

Rok 2021 został w Tarnobrzegu ogłoszony rokiem Ferdynanda Kurasia, co podkreśla znaczenie jego dziedzictwa w kulturze regionalnej.

W ramach obchodów, które miały miejsce w 2021 roku, zorganizowano szereg inicjatyw mających na celu upamiętnienie poety. Wśród nich wyróżniała się wystawa poświęcona Kurasiowi, która odbyła się w Galerii „Okno” Miejskiej Biblioteki Publicznej. Działania te miały na celu przybliżenie mieszkańcom jego twórczości oraz zachęcenie do refleksji nad jego wkładem w literaturę.

Przypisy

  1. a b c Postać Ferdynanda Kurasia winna żyć [online], 24ikp.pl [dostęp 25.02.2021 r.]
  2. NW24, Tarnobrzeg: 2021 rokiem Ferdynanda Kurasia. W okrągłą rocznicę urodzin poety [online], nadwisla24.pl | Regionalny Portal Informacyjny [dostęp 06.02.2021 r.]
  3. Kurasia Ferdynanda Tarnobrzeg, Ulica, 39-400 [online], mapa.targeo.pl [dostęp 06.02.2021 r.]
  4. Kurasia Ferdynanda Kraków (Kraków-Podgórze), Ulica, 30-603 [online], mapa.targeo.pl [dostęp 06.02.2021 r.]
  5. Merkuriusz Tarnobrzeski, luty 2021. Brak numerów stron w książce.
  6. Tygodnik Nadwiślański, 4.02.2021. Brak numerów stron w książce.
  7. a b c Redakcja, Poeta, który wyszedł spod strzechy [online], Dziennik Polski, 22.02.2014 r. [dostęp 08.02.2021 r.]
  8. Gazeta Tygodniowa. Poświęcona sprawom religijnym, oświatowym i społecznym, 1932, R.3, nr 41 – Świętokrzyska Digital Library [online], sbc.wbp.kielce.pl [dostęp 09.01.2020 r.]
  9. Siarka, 05.07.1985 r. Brak numerów stron w książce.
  10. M.P. z 1929 r. nr 278, poz. 644 „za zasługi na polu pracy literackiej”.

Oceń: Ferdynand Kuraś

Średnia ocena:4.6 Liczba ocen:19